بهاران
تحویل اکسپرس
پرداخت امن
پشتیبانی
}
انتخاب بهترین بستر کشت برای گیاهان آپارتمانی

محبوبیت گیاهان آپارتمانی و مزایایی که نگهداری از این گیاهان دارد، باعث شده تا به طور روزانه به تعداد کسانی که از آن‌ها نگهداری می‌کنند، افزوده شود. نگهداری از گیاهان آپارتمانی، چالش‌های خاص خود را داشته و برای داشتن گیاهانی شاداب و سرحال، باید اصول نگهداری از گیاهان آپارتمانی را رعایت کنید. یکی از مواردی که باید در نگهداری از این گیاهان رعایت کنید، استفاده از بستر کشت‌های مناسب است؛ چرا که انواع گیاهان، از جمله گیاهان آپارتمانی، آب و مواد معدنی مورد نیاز خود را از طریق بستر کشت تامین می‌کنند. گیاهان نیز مانند ما انسان‌ها، نیازهای متفاوتی دارند و یکی از عوامل کلیدی در سلامت گیاهان این است که بدانید چگونه بهترین بستر کشت را برای گیاهان آپارتمانی خود انتخاب کنید. در این مقاله ابتدا مروری کلی بر روی انواع بستر کشت داشته و سپس به بررسی انتخاب بهترین بستر کشت برای گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

همچنین در نظر داشته باشید می‌توانید انواع لوازم و تجهیزات مورد نیاز باغبانی و کشاورزی خود را از فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران تهیه کنید.

 

انواع بستر کشت

همانطور که گفته شد، بستر کشت، محیطی برای تامین انواع نیازهای گیاه است و به طور کلی به سه دسته‌ی آلی، معدنی و مصنوعی تقسیم بندی می‌شوند.

 

1. بستر کشت معدنی

بستر کشت معدنی، همانگونه که از اسم آن مشخص است، شامل مواد معدنی  از سنگ‌ها و صخره‌ها می‌باشد. ماسه، پرلیت و سنگ ریزه، سه نمونه از مشهورترین بستر کشت‌های معدنی هستند.

  • ماسه: در اصطلاح به ذراتی که حداکثر قطر آن‌ها 2 میلی متر باشد، ماسه گفته می‌شود و این بستر کشت معمولا از صخره‌ها و رودخانه‌ها، به دست می‌آید. ماسه به عنوان بستر کشت، یک مزیت و یک عیب مهم دارد؛ مهم‌ترین مزیت آن، این است که به دلیل ماندگاری بالایی این بستر کشت، نیاز به تعویض سالانه وجود ندارد. از سمت دیگر، وزن بالایی که دارد، می‌تواند یکی از معایب آن محسوب شود.
  • پرلیت: از گدازه‌های آتشفشانی، ماده‌ای سفید با تخلخل زیاد استخراج شده که پرلیت نام دارد. پرلیت به علت متخلخل بودن، باعث شده تا آب و هوا را در خود نگه دارد و به یکی از انتخاب‌های مناسب برای بستر کشت، تبدیل شود. البته همین مزیت بستر کشت پرلیت متخلخل بودن باعث شده تا پس از گذشت مدت زمانی یک تا دو سال به پودر نرمی تبدیل شده که در نتیجه‌ی آن ریشه‌ی گیاه، در فشردگی قرار بگیرد که در این مواقع زمان تعویض بستر کشت است. البته پرلیت می‌تواند با دیگر بسترهای کشت مانند کوکوپیت و پالم پیت ( جلوتر آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. ) مخلوط شود. استفاده از پرلیت برای گیاهان آپارتمانی، به دلیل داشتن دانه‌های گرد و سفیدی که دارد، ظاهر زیبایی نیز برای گیاهان آپارتمانی فراهم می‌کند

Please wait while image is uploading...

 

 • سنگریزه:  این بستر کشت به علت آنکه همه جا در دسترس است، به عنوان ارزان‌ترین بستر کشت شناخته می‌شود. ذرات سنگریزه، از ماسه درشت‌تر بوده و به همین علت، در صورتی که از آن به تنهایی استفاده شود، آب را در خود نگه نداشته و به راحتی از دست می‌دهد؛ در نتیجه بهتر است که با پرلیت یا ماسه، به صورت مخلوط استفاده شود.
 

2. بستر کشت آلی

بستر کشت‌های آلی، از پرکاربردترین بستر کشت‌هایی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع بستر کشت شامل موارد زیر می‌شود:

  • کوکوپیت: بستر کشت کوکوپیت، از الیاف پوست نارگیل تهیه می‌شود؛ به این صورت که پس از اعمال تغییرات بر روی الیاف‌های نارگیل، آن‌ها به صورت مکعب‌های فشرده در می‌آورند؛ به همین علت، این بستر کشت قابلیت جذب و نگهداری بالای آب را دارد. کوکوپیت، بعد از خیس خوردن در آب، به شکل پودر درآمده و قابل استفاده است.

می‌توانید برای تهیه بستر کشت کوکوپیت، موجود در  فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، از اینجا وارد شوید.

 

Please wait while image is uploading...

 

  • پیت ماس: این بستر کشت، از نوعی خزه در شرایط خاص به دست آمده و می‌توان از آن به تنهایی یا به همراه انواع دیگر بستر کشت مانند پرلیت، استفاده کرد. پیت ماس باعث شده تا جذب مواد غذایی و رطوبت برای گیاهان افزایش پیدا کند؛ در نتیجه به عنوان یکی از بهترین بسترهای کشت، برای گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شود.

می‌توانید برای تهیه بستر کشت پیت ماس مخصوص گیاهان آپارتمانی، موجود در  فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، از اینجا وارد شوید.

 

3. بستر کشت مصنوعی

بستر کشت‌های مصنوعی، از مواد شیمیایی و از پلمیرها تهیه شده و قابلیت انتقال رطوبت بالایی دارند. این بستر کشت، شامل موارد زیر می‌شود:

 • بستر کشت اسفنجی
 • بستر کشت پلاستیک منبسط
 • بستر کشت پلی اورتان
 • بستر کشت فرمالدئید اوره ( Urea Formaldehyde )

البته در نظر داشته باشید به علت استفاده از مواد شیمیایی، استفاده طولانی مدت از بستر کش مصنوعی، به ویژه برای گیاهان آپارتمانی که در محیط داخلی خانه هستند، برای انسان و محیط زیست مضر خواهد بود.

 

بستر کشت برای گیاهان آپارتمانی

می‌توان گفت یک قاعده‌ی کلی برای اغلب گیاهان آپارتمانی وجود دارد؛ درواقع بست کشت گیاهان آپارتمانی باید به اندازه‌ی کافی باز و شل ( غیر فشرده ) باشد تا ریشه‌هایشان بتوانند به راحتی حرکت کنند؛ البته نه آنقدر باز که گیاه نتواند در جای خود ثبات داشته باشد. به طور کلی می‌توان گفت موارد زیر در یک بستر کشت مناسب باید وجود داشته باشد:

 • بستر کشت باید از لحاظ شیمیایی خنثی و پایدار باشد.
 • بستر کشت باید تمیز بوده و قبل از کشت باید ضد عفونی شود.
 • بستر کشت باید زهکش خوبی داشته باشد و آب اضافی از آن خارج شود.
 • بستر کشت باید دارای ظرفیت نگهداری آب و هوای کافی با نسبت متعادل را داشته باشد.
 • بستر کشت باید قابلیت بافری خوبی داشته باشد؛ یعنی در برابر تغییر PH مقاومت کند.

البته در نظر داشته باشید برای انتخاب بهترین بستر کشت برای گیاهان آپارتمانی، باید به نوع آن‌ها توجه داشته باشید. با وجود قاعده‌ی کلی که پیشتر مطرح شد، باز هم ممکن است برای برخی از گیاهان آپارتمانی در این شرایط محیط آپارتمانی، پاسخگو نباشد. برای مثال، کاکتوس‌‌ها، بستر کشت متفاوتی از دیگر گیاهان آپارتمانی دارند و در صورت عدم آگاهی و استفاده از انواع دیگر بستر کشت، نتیجه و  بازدهی دلخواه را نمی‌گیرید.

می‌توانید برای خرید بستر کشت مناسب کاکتوس موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، از اینجا اقدام کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم مروری بر انواع بستر کشت مناسب و انتخاب آن‌ها برای گیاهان آپارتمانی داشته باشیم. البته توجه داشته باشید که علاوه بر بستر کشت، باید کوددهی و آبیاری گیاهان آپارتمانی نیز با دقت انجام شود. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " کوددهی گیاهان آپارتمانی و نکات مرتبط " از اینجا و مقاله‌ی " آبیاری گیاهان آپارتمانی و نکات مرتبط " را از اینجا مطالعه کنید. از همراهی شما متشکریم.

تاریخ انتشار : 1400/07/25 12:00:00 ق.ظ
مقالات مرتبط
 

روش‌های مختلف آبیاری در کشاورزی...

آبیاری در کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که صنعت کشاورزی، یک صنعتِ مادر محسوب میشود. عدمِ وجود صنعت کشاورزی، به معنای عدم وجود زندگی است. استفاده از روشها و تکنیکهای مناسب در کشاورزی، میتواند بهتامین مواد غذایی منجر و نجات بخش بشریت شود. ا...

 

بهترین کود ریشه‌زا برای گیاهان آپارتمانی ...

بهترین کود ریشهزا برای گیاهان آپارتمانی شاید برای شما هم پیش آمده که مدتی بعد از خرید گیاهی زیبا و سرحال از گلخانه، حس کنید گیاه رشد خوبی ندارد. این مشکل به عوامل متفاوتی بستگی دارد که یکی از اصلیترین آنها، کود مورد استفاده برای گیاه است. گیاهان ...

 

آماده کردن خاک جهت کشت بذر...

در کشاورزی و باغداری اولین قدم، آماده کردن خاک است. اگر بخواهیم دلایل آماده کردن خاک را بشماریم باید بگوییم که بدیهی است که خاک، حیاتی ترین مورد برای رشد و زندگی گیاه است؛ و این موضوع کاملا مشخص است که هر خاکی برای رشد گیاهان مناسب نیست. پس اگر بخواه...

 

همه چیز درباره‌ی انواع کمپوست...

یکی از انواع کودهایی که حاصل فعالیتهای بیولوژیکی است و توانایی در هم شکستن مولکولهای درشت مواد آلی را دارد کمپوست است. این کود را به عنوان یکی از کامل ترین مواد آلی تجزیه شده معرفی می کنند که با موادی مانند شاخههای خرد شده، برگ، ضایعات آشپزخانه و غیر...