باغبانی و کشاورزی

محصولات قابل کشت در همه فصل های سال

محصولات قابل کشت در ھمه فصل سال کدام اند؟ اگر از آن دسته افرادی ھستید که تماشای باغچه‌ی خشک در پاییز و زمستان حالتان را بد می کند در ادامه با معرفی محصولات قابل کشت در ھمه فصل ھای سال، دیگر منظره باغچه خشک شده تان را نخواھید دید.  خیارسبز در مناطق معتدل قابل پرورش است. در واقع می‌توان بذر خیار را در دو نوبت در زمین کاشت. یک نوبت در بھار و پس از گذر سرمای بھاره و دیگری در اواخر تابستان کشت می شود. همچینین در مناطق گرمسیر در اوایل بھار یا اواسط پاییز آن را می‌کارند.
مناسب‌ترین نوع کشت این محصول به صورتی است که فاصله خطوط بین 90 تا 140سانتیمتر و فاصله بوتھ‌ھا بین 45 تا 70 سانتیمتر باشد. (میزان این فاصله‌ھا به‌نوع بذر ارتباط مستقیم دارد) و تقریبا مقدار 35 گرم بذر در صد مترمربع کاشت می‌شود. بھتر است بذر را 15 ساعت قبل از کاشت خیس کنید. خیارسبز جزو محصولات قابل کشتی است که در دو نوبت سال قابل کاشت است. آفاتی که این محصول را تھدید می‌کند یکی شبپره زمستانی است که لاور خود را در جوانه‌ھا، برگھا و ساقه گیاه قرار می‌دھد و باعث نابودی گیاه می‌شود. برای مبارزه با این آفت، ابتدا آبیاری یخ آب زمستانه قبل از کشت در زمین لازم است و باید انجام شود و سپس مبارزه با علف‌ھای ھرز بسیار موثر است.

راه دیگر مقابله با این مسئله، استفاده از مواد شیمیایی است که بھتر است برای استفاده از این روش ابتدا با یک کارشناس کشاورزی صحبت کنید. اما در این موارد معمولا دستورالعمل زیر برای گیاهان شما تجویزمی‌شود: 80 گرم لیندین 25 درصد را با 80 کیلو سبوس و 40 لیتر آب مخلوط کرده و در بعد از ظهر، در زمان‌هایی که حضور این آفت بیشتر است در مزرعه پخش کنید.
سبزیجات برخلاف باور بیشتر مردم، از جمله محصولات قابل کشت در فصل سرما ھستند. پس از برداشت محصولات فصل گرم باید باغچه خود را آماده کنید تا محصولات قابل کشت در فصل سرما می‌توانند کاشته شود. ماننده :چغندر، کلم بروکلی، ھویج، کاھو، تره فرنگی، تربچه ونخودفرنگی.

برای کاشت بهتر سبزیجات سردسیری، بھتر است در اوایل فصل پاییز محصول خود را بکارید تا قبل از شروع سرمای شدید زمستان به مقدار کافی رشد کنند. برای کاشت سبزیجات در فصل سرد بھتر است از قالب مخصوص استفاده کنید. این کار باعث می شود گیاه را از سرمای شدید محافظت شود. ھمچنین با نصب شیشه یا پلاستیک شفاف بر روی آنھا موجب ایجاد اثر گلخانه‌ای می‌شود و گرمای خورشید در جان گیاه می‌ماند.
حتما به این نکته توجه داشته باشید که محصولات حتما از نور مستقیم خورشید استفاده کنند. مزیت کاشت سبزیجات نسبت به سایر محصولات قابل کشت در زمستان این است که سبزیجات برعکس شرایط تابستان که بذر آن‌ها زودتر رشد می‌کنند و مزه تلخ می‌گیرند در فصل سرما تا مدت بیشتری تازه می‌مانندسبزیجاتی کھ از ریشھ آنھا استفاده میشود مثل: چغندر، ھویج، ترب و… زودتر بھ بار می نشینند ولی بھتر است آنھا را در اوایل پاییز کشت کنید تا بار بھتری داشته باشند. اگر سرمای زمستانی ناحیه زندگی شما به شدت زیاد است، در بین محصولات قابل کشت در فصل سرد به سمت خانواده کلم‌ھا بروید. سیب‌زمینی جزو آن دسته از محصولات قابل کشت است که پرورش آن در تمام فصول سال توصیه می‌شود.

حضور سیب زمینی در بسیاری از غذاھا ضروری و دارای فواید بسیار است. ھمین دلایل باعث شده تا یکی از پر استفاده ترین محصولات قابل کشت در ایران باشد. این محصول به نور فراوان احتیاج دارد و در برابر سرمای زیاد حساس است. به ھمین دلیل توصیه می‌شود که این محصول را به روش گلخانه ای پرورش دھید. سیب زمینی انواع مختلفی دارد که شامل: زودرَس، معمولی واصلی می‌شود. اگر محیط کشت شما کوچک است بھتر است سیب‌زمینی از نوع زودرَس بکارید. این نوع سیب زمینی که از جمله محصولات قابل کشت در تمام فصل‌ھا به شمار می‌رود. این محصول، به دلیل اینکه زود به مرحله برداشت می‌رسد احتمال آفت زدگی در آن‌ها کمتر است. پرورش گونه اصلی سیب زمینی فضای بیشتر را اشغال می‌کند اما بھترین نوع سیب زمینی برای انبار کردن و ذخیره‌‌‌ سازی است. سیب زمینی مانند بیشتر محصولات قابل کشت در تمام فصل‌ھا، گیاھی سرما دوست است به طوری اگر که این گیاه در دمای شبانه بین 18 تا 20 درجه باشد رشد خوبی دارد. سرعت رشد در دمای 7 تا 9 درجھ کند و در دمای 18 درجه زیاد است.

دمای مناسب خاک جھت شروع فرایند رشد 16 تا 19 درجه است. م راقب باشید که از اگر دمای خاک بیشتر از 20 درجه شود، سرعت رشد آن کند خواھدشد. جالب است بدانید زعفران بیش از 94 درصد زعفران کل دنیا در ایران تامین می‌شود. زعفران از معدود محصولات قابل کشت در تمام فصل‌ھا است که در مقابل سرما و گرما به خوبی مقاوم است. زعفران را در مناطقی که زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک دارد می توان کاشت (در بیشتر مناطق ایران)..

به طور متوسط زعفران در مناطقی که دمایی بین 30 تا 40 درجه دارد کاملا مناسبکاشت و پرورش است. همچننی زعفران جزو محصولات قابل کشتی است که در تمام فصل‌ھای سال در زمین است. بھترین زمان کشت زعفران از اوایل تیرماه تا اواسط مھرماه است. البته نباید فراموش کنیم که کاشت زعفران باید قبل از شروع باران‌ھای پاییزه انجام پذیرد.

این تکه زمین حتی می‌تواند به اندازه گلدان موجود در تراس آپارتمانتان باشد یا باغچه چندمتری گوشه حیاط. ھمانطور که گفتیم زعفران از محصولات قابل کشت در اکثر آب و ھوا است بجز آب و ھوای مرطوب شمال و خشک و گرم جنوب.

 تھیه پیاز زعفران:

شما باید مقداری پیاز مناسب با آب وھوا محل خود را تھیه کنید.

برای کاشت این محصول ابتدا مقداری کود برگ خشک به خاک خود اضاف کنید و زمین را به خوبی شخم بزنید. برای کاشت پیاز شیارھایی به عمق 20 سانتیمتری حفر کنید و پیازھا را دانه به دانه و روبه بالا قراردھید. همچنین آبیاری پیاز زعفران در اواخر شھریور و یا اوایل مھر شروع می‌شود.

مرحله بعدی آبیاری بعد از برداشت گل‌ھا در آذر ماه خواھد بود. اگر در محل زندگی‌تان کم باران می‌بارد. بهتر است دوباره در دی‌ماه زعفران خود را برای بار دوم آبیاری کنید.

برداشت محصول: در اواسط آبان زعفران شما به مدت 20 روز گل می‌دھد. در سال اول ھر پیاز یک گل و در سال بعد به تعداد بیشتری می‌دھد. اکنون می‌توانید از عطر و رنگ زیبای گل‌ھای زعفران لذت ببرید. اگر پیازھای زعفران را در محیطی گسترده با تراکم خوب کاشت باشید در سال‌ھای بعد می‌توانید علاوه بر گل زعفران، پیاز اضافی موجود در زمین را نیز بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *