گلخانه

10 نکته‌ی پرورش گل در گلخانه

یکی از صنعت‌های پر بازده و پر سود چند سال اخیر، تاسیس گلخانه میباشد. با توجه به پتانسیل‌هایی که گلخانه دارد، امکان کاشت و پرورش انواع محصولات در آن وجود دارد. یکی از انواع محصولات پر طرفدار، انواع گل می‌باشد. گل‌های زینتی، گل‌های آپارتمانی، انواع کاکتوس‌ها و گل‌های شاخه‌ای از پرکاربردترین گل‌هایی هستند که در گلخانه کاشته و پرورش داده می‌شوند. اما در پرورش گل‌ها در گلخانه، با رعایت چندین نکته ساده و کاربردی، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. در این مقاله، ما می‌خواهیم بعد از معرفی انواع گل‌های مناسب برای کاشت در گلخانه، به معرفی و بررسی 10 نکته‌ی پرورش گل در گلخانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همچنین در نظر داشته باشید که می‌توانید برای خرید انواع ادوات و تجهیزات کشاورزی مورد نیاز موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، می‌توانید از اینجا وارد شوید.

 

گل‌های مناسب برای کاشت در گلخانه

 

1. گل‌های آپارتمانی

یکی از پر فروش‌ترین محصولاتی که در گلخانه به فروش می‌رسد، انواع گل‌های آپارتمانی است. تنوع نسبتا بالایی که در گل‌های آپارتمانی وجود دارد، یکی از مزیت‌هایی است که انتخاب این دسته از گل‌ها را برای پرورش در گلخانه مناسب می‌کند. علاوه بر آن، می‌توان گفت همه‌ی گل‌های آپارتمانی پرطرفدار هستند. به همین علت، شما می‌توانید در صورت محدود بودن سرمایه‌ی اولیه‌ای که دارید، تعدادی از پرطرفدارترین‌ آن‌ها را انتخاب کرده و بعد از گذشت مدت زمانی و افزایش سرمایه‌تان، تنوع محصولات را بیشتر کنید.

در ادامه پرطرفدارترین‌ گل‌های آپارتمانی که برای کاشت و پرورش در گلخانه مناسب‌ترین هستند را معرفی می‌کنیم.

 

 • پتوس

پتوس از پرطرفدارترین، پرکاربردترین و یکی از مقاوم‌ترین گل‌های آپارتمانی می‌باشد. پتوس به علت شرایط نگهداری نسبتا ساده‌ای که داشته و همچنین مقاومت نسبتا بالای آن در مقایسه با دیگر گل‌ها، از محبوبیت زیادی برخوردار است. و به همین دلایل نیز، از گل‌های مناسب برای کاشت و پرورش در گلخانه می‌باشد. یکی از دلایل دیگر مناسب بودن این گیاه، شرایط نگهداری و قیمت فروش این گل است. (پتوس از لحاظ قیمت، در دسته گل‌های متوسط قرار می‌گیرد.)

 

 • سانسوریا

سانسوریا و یا معروف به زبان مادر شوهر، از گل‌های پرطرفدار آپارتمانی است. از سانسوریا هم برای خانه و هم برای محل کار، استقبال زیادی می‌شود. این گل، به دلیل ظاهر جذابی که دارد و عملکرد آن در تصفیه‌ی هوا و نگهداری نسبتا راحت (نسبت به نور زیاد و کم آبی مقاوم است.)، جایگاه ویژه‌ای در بین گل‌های آپارتمانی دارد. معمولا انتخاب افراد، سانسوریایی است که در اندازه‌ی متوسط باشد و با توجه به قیمت خوبی که سانسوریا به فروش می‌رسد، انتخاب مناسبی برای گلخانه می‌باشد.

 

 • آلوئه ‌ورا

آلوئه ‌ورا، علاوه بر جذابیت ظاهری که داشته، دارای خاصیت‌های درمانی زیادی به ویژه برای پوست و مو نیز می‌باشد که طرفداران زیادی را به دنبال خود دارد. به دلیل خواص درمانی آلوئه‌ ورا، این گل هم به صورت برگ در فروشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسد و همچنین کارخانه‌جات محصولات پوستی و دارویی خریداران این گل هستند. ( در نظر داشته باشید حتی می‌توان برای سودآوری بیشتر، به صورت جداگانه، گلخانه یا گلخانه‌هایی را به کاشت و پرورش آلوئه ‌ورا اختصاص دهید.)

 

 • گل لی لی صلح

گل لی لی صلح، نیز از گل‌هایی که در خانه و محل کار بسیاری از افراد وجود دارد. این گل نیز عملکرد مناسبی در تهویه‌ی هوا دارد. همچنین نگهداری از این گل، فقط نیازمند آبیاری منظم می‌باشد. و با توجه به رنگ گل‌های آن که سفید بوده و خنثی می‌باشد، برای همه‌ی مکان‌ها کاربرد داشته و همیشه خریداران خود را خواهد داشت.

 

گل‌های آپارتمانی زیادی وجود دارند که پر طرفدار هستند؛ اما در این مقاله موضوع مورد صحبت ما نبوده و اینجا فقط برای آشنایی بیشتر چند نمونه از آن‌ها آورده شده است.

 

2. کاکتوس‌ها

کاکتوس‌ها را می‌توان بدون اغراق پر طرفدارترین گل‌های گلخانه‌ای دانست. می‌توان گفت در هر خانه و محل کاری، یک گلدان کوچک کاکتوس وجود دارد. این گل‌های سر سخت نسبت به کم آبی مقاومت داشته و علاوه بر آن، باعث برانگیختن احساس خوب و مثبت در دارندگان خود می‌شود. یکی از دلایلی که کاکتوس‌ها پر طرفدار هستند وجود حرف‌هایی مانند جذب امواج مضر موبایل‌ها و مودم‌های اینترنت، ثروت افزونی و مواردی از این قبیل! در درستی این نمونه حرف‌ها، اشکالات زیادی وجود دارد اما به دلیل همین ایجاد حس خوب، هنوز طرفداران کاکتوس و دلایل متفاوت دیگر، این گل‌های ارزشمند را خریداری می‌کنند و از این نظر، کاشت و پرورش کاکتوس از لحاظ اقتصادی به صرفه می‌باشد.

 

3. گل‌های شاخه‌ای

افراد برای مناسبت‌های مختلف و حتی بدون مناسبت، برای خود و دیگران به عنوان هدیه یا برای تزئینات خانه یا محل کار، از گل‌های شاخه‌ای استفاده می‌کنند. شاید با شنیدن اسم گل‌های شاخه‌ای، فقط گل‌های رز در رنگ‌های مختلف در ذهن تداعی شود ما باید بدانید که علاوه بر گل رز، گل‌های دیگری نیز هستند که به صورت شاخه‌ای پرورش و فروخته می‌شوند. از جمله گل‌هایی مانند:

 • گل داوودی
 • گل میخک
 • گل فریزیا
 • گل جینجر
 • گل شیر مرغ
 • و …

 

10 نکته در پرورش گل در گلخانه

همانطور که گفته شد، برای دریافت بهترین نتیجه از تاسیس گلخانه و پرورش گل در آن، باید چندین نکته‌ی ساده اما مهم و کاربردی، را رعایت کرد. در ادامه به معرفی و بررسی 10 نکته‌ در پرورش گل در گلخانه می‌پردازیم.

 

1. محل تاسیس گلخانه.

زمانی که تصمیم به تاسیس گلخانه گرفتید، قبل از هر چیزی، باید محل تاسیس آن را انتخاب کنید. برای اینکار، در ابتدای کار باید به نوع محصولاتی که قصد کاشت و پرورش آن را دارید، توجه داشته باشید. برای مثال اگر قصد دارید گل‌های شاخه‌ای را پرورش دهید، زمین گلخانه باید تا جای ممکن صاف و مسطح بوده و مسیرهای ماشین رو مناسبی داشته باشد. زیرا با توجه به اینکه گل‌های شاخه‌ای بعد از چیده شدن، به سرعت پژمرده می‌شوند، باید مسیرهای رفت و آمد برای ماشین‌های حمل گل، مناسب باشد تا به موقع به گلفروشی‌های مقصد برسند.

 

2. بودجه و سرمایه‌ی اولیه

از مهم‌ترین نکته‌ی تاسیس گلخانه و پرورش محصولات مختلف در آن، بودجه و سرمایه‌ی اولیه شما می‌باشد. زیرا که تمام مواردی مانند متراژ گلخانه، تجهیزات گلخانه‌ای، نوع و تعداد محصولات، تبلیغات و… ، به سرمایه‌ی اولیه شما بستگی دارد. اگر که شما محدودیتی در بودجه و سرمایه‌ی اولیه ندارید و اصطلاحا دستتان برای کار کردن بازتر است. اما در صورت داشتن محدودیت، باید دست به عصاتر و با دقت عمل بیشتری عمل کنید. به عنوان مثال، در شروع کار باید محصولاتی را انتخاب کنید که ریسک فروش کمتری دارند و در صورت عدم فروش، بتوان آن‌ها را دوباره وارد چرخه‌ی فروش کرد. انتخاب محصولی مانند گل‌های شاخه‌ای برای شروع کار، ممکن است انتخاب مناسبی نباشد.

 

3. تجهیزات گلخانه‌ای

مهم‌ترین بخش در پرورش هر نوع محصولاتی به ویژه کاشت و پرورش گل‌ها در گلخانه، تجهیزاتی است که گلخانه را به آن مجهز می‌کنید. این تجهیزات می‌تواند شامل:

 • سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
 • عایق بندی و تهویه مناسب
 • سیستم کنترل اقلیم
 • سازه گلخانهای
 • پوشش گلخانه‌ای
 • نور مکمل
 • تاسیسات گلخانه‌ای
 • تزریق co2
 • و موارد دیگر

برای گرفتن بهترین نتیجه از داشتن گلخانه، باید تا جای ممکن از تجهیزات مناسب گلخانه‌ای استفاده کرد تا با حفظ کیفیت محصولات، بهترین سودآوری را نیز از گلخانه به دست آورد.

در نظر داشته باشید می‌توانید برای تهیه انواع ادوات و تجهیزات گلخانه‌ای موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، از اینجا وارد شوید.

به عنوان مثال، یکی از موارد مهم از تجهیزات گلخانه‌ای، می‌باشد که اهمیت بسیار زیادی برای حفظ محصولات دارد به ویژه گل‌ها دارد. زیرا که تقریبا تمام انواع گل‌ها، با کوچکترین تغییرات دمایی و نداشتن تهویه‌ی مناسب، پژمرده شده و دیگر قابل بازگشت نیستند و این موضوع ممکن است ضررهای مالی زیادی را به شما به عنوان صاحب گلخانه وارد کند.

 

همچنین برای تهیه انواع دماسنج، از اینجا می‌توانید اقدام کنید.

 

4. انتخاب نوع گل‌ها

همانطور که گفته شد، برای کاشت و پرورش گل‌ها، تنوع نسبتا زیاد و خوبی وجود دارد. شما باید بر اساس بودجه، نوع منطقه و آب و هوای آنجا و عوامل دیگر، محصولات مورد نظر خودتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که بتوان بهترین نتیجه را دریافت کرد.

 

5. بستر کشت مناسب، کود دهی و تغذیه گل‌ها

بعد از عایق بندی مناسب گلخانه و قرار دادن راه تهویه‌ی مناسب و انتخاب نوع (انواع) گل مورد نظر، باید برای کاشت و پرورش آن‌ها، بستر مناسب برای کشت آن‌ها فراهم کرد. برای آماده سازی بستر کشت، خاک‌های متنوعی وجود دارد. می‌توانید برای آشنایی بیشتر، مقاله‌ی ” برای آماده‌سازی بستر کاشت، چه خاک‌هایی مناسب است؟” را از اینجا مطالعه نمایید.

همچنین در نظر داشته باشید برای خرید انواع بستر کشت موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، میتوانید از اینجا وارد شوید.

همانطور که در مقالات قبل نیز اشاره شد، نقش کود دهی در رشد مناسب انواع محصولات و همین طور انواع گل‌ها، اهمیت زیادی دارد. باید توجه داشت که چون گل‌ها نسبت به سایر گیاهان حساسیت بیشتری نسبت به محیط خود دارند، در انتخاب کود مناسب و کود دهی‌شان، دقت کافی را به خرج کرد؛ زیرا که در صورت کمی جابه جا شدن  میزان کود مصرفی گل‌ها، ممکن است باعث سوختن و حتی از بین رفتن کلی گل‌ها شود.

همچنین برای مشاهده و خرید انواع کود موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، میتوانید از اینجا وارد شوید.

 

6. آفات و بیماری‌های گل‌ها

در زمان کاشت و پرورش انواع محصولات، احتمال آفت زدگی و به وجود آمدن انواع بیماری‌ها وجود دارد؛ گل‌ها نیز از این موضوع در امان نیستند. اما جای نگرانی نیست، می‌توان با اقدامات پیشگیرانه، از بروز این آفات و بیماری‌ها جلوگیری کرد و حتی در صورت بروز، به طور سریعتری جلوی پیشروی بیشترشان را گرفت.

 

7. نوع آبیاری

با توجه به بحران خشکسالی و کمبود آب موجود در کشور و با توجه به اینکه اکثر مناطق کشور، دچار مشکلات کم آبی هستند، باید در انتخاب نوع آبیاری محصولات خود با دقت کافی برخورد کنیم.

البته نوع  میزان آبیاری، به نوع محصولات بستگی دارد و برای اینکار سیستم‌های آبیاری مختلفی وجود دارد، از جمله سیستم آبیاری قطره‌ای، سطحی، آبشاری و… . برای آشنایی بیشتر با سیستم‌های آبیاری، می‌توانید مقاله‌ی “انواع سیستم‌های آبیاری گلخانه‌ای و نکات آبیاری ” را از اینجا مطالعه کنید.

 

 

8.  نور مناسب

وجود نور مکمل در تجهیزات گلخانه، نکته‌ای مثبت محسوب می‌شود اما جایگزین نور اصلی و طبیعی آفتاب نمی‌شود. در زمان انتخاب محل گلخانه و تاسیس آن، باید به گونه‌ای باشد که بیشترین میزان نور دریافتی را داشته باشد.

 

 

9. رطوبت کافی و کنترل شده

در انواع گلخانه، وجود رطوبت کنترل شده و کافی، برای افزایش کیفیت محصولات و همچنین برای کنترل آفات و بیماری‌ها، اهمیت زیادی دارد. اما باید توجه داشت که میزان رطوبت از حد معمول و درست خود، کمتر یا بیشتر نشود که ممکن است برای محصولات گلخانه‌ای، آسیب رسان باشد.

می‌توانید انواع رطوبت سنج موجود در فروشگاه کشاورزی آنلاین بهاران، را از اینجا مشاهده و خریداری نمایید.

 

10.  بازاریابی و فروش

تمام نکات قبلی گفته شده، برای داشتن یک گلخانه‌ی مناسب و دریافت بیشترین سود از این کسب‌وکار است. علاوه بر نکات گفته شده که منجر به تولید محصولی با کیفیت می‌شوند، در آخرین مرحله باید با شناسایی بازار هدف، نقاط قوت و ضعف رقبای خود، و انجام درست بازاریابی و تبلیغات، فروش خود را روزانه افزایش دهید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم با یادآوری مهم‌ترین نکات پرورش گل در گلخانه، شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *