آفات و بیماری ها

بیماری پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار

پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار

پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار یا پوسیدگی شکمی خیار با نام علمی Cucumber Rhizoctonia Rot در مناطق مرطوب و خنک بیشتر قابل مشاهده است . این قارچ باعث آلودگی محصولاتی همچون گورجه فرنگی – نخود – سویا – لوبیا می شود .  گونه های دیگری از قارچ که باعث آلودگی خیار می شود روی دیگر صیفی جات تاثیری ندارد .

علائم پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار

پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار در ابتدا باعث زردی یا قهوه ای شدن پوست میوه های خیار می شود . ب شدت و گسترش بیماری روی میوه لکه های آبسوخته و تیره مخصوصا در قسمت هایی که در تماس با سطح خاک هستند ایجاد می شود . اگر رطوبت وجود نداشته باشد زخم های ایجاد شده به شکل فرورفتگی خشک در می آید اما اگر رطوبت موجود باشد توده قارچی قهوه ای رنگ روی نواحی پوسیده ایجاد می شود . آلودگی گیاهچه در مراحل ابتدایی رشد باعث پوسیدگی گیاه و ناحیه طوقه و سپس مرگ گیاه را به دنبال دارد .

تصویر بیماری پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار #1

عامل بیماری پوسیدگی رایزوکتونیای خیار قارچ Rhizoctonia Solani است که زمستان گذرانی عامل بیماری در داخل خاک و بقایای گیاهی باقی مانده صورت می گیرد . آب و هوای مرطوب و دمای 24 الی 28 درجه سانتی گراد تاثیر زیادی در رشد عامل بیماری دارد . انتشار عامل بیماری از طریق جا به جایی خاک آلوده و بخش های آلوده گیاهی صورت می گیرد .

کنترل :

  • حذف علف های هرز
  • شخم عمیق خاک قبل از مرحله کاشت
  • تناوب زراعی بیشتر از 3 سال با گیاهان غیر میزبان
  • استفاده از بردوفیکس
  • پوشش خاک با پلاستیک و ایجاد لایه ای بین خاک و گیاه

تصویر بیماری پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار #3

تصویر بیماری پوسیدگی رایزوکتونیایی خیار #5

برای تهییه سموم مناسب اینجا کلیک کنید

شرکت نهاد کشت بهاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *