آفات و بیماری ها

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه با نام علمی Polyfhylla olivieri ( Scarabaeidae )

کرم سفید ریشه یکی از انواع سرگین چرخانان هستند که به صورت پلی فاژ بوده و به ریشه و طوقه تعداد زیادی از درختان میوه – درختان جنگلی – گیاهان زراعی و نباتات زینتی و چمن خسارت می زند . این آفت به ریشه گیاهانی همچون گیلاس – گلابی – سیب – به – هلو – گوجه – آلو – آلبالو – زردالو – انار – مو – تاج خروس وحشی – گونه های  Chenopodium – خیار – بادمجان – لوبیا سبز – کدو سیب زمینی – یاس بنفش – گلایل – بید – نارون – برگ بو و برگ نو حمله می کند .

کرم سفید ریشه یک نسل را در 3 سال طی می کند و در شرایط مناسب یک نسل را طی دو سال سپری می کند. زمستان گذاری خود را به صورت لارو به سر برده و در بهار سال سوم قبل از اینکه وارد مرحله شفیرگی شود یک محفظه گلی برای خود درست می کند و در آنجا تبدیل به شفیره می شود . دوره شفیرگی 17 تا 24 روز می باشد . حشرات کامل از خرداد ماه تا مرداد ماه و بسته به شرایط محیطی ظاهر می شوند و اوج ظهور آن ها تیر ماه می باشد. حشرات کامل برای خروج از خاک حفره هایی را ایجاد و از آن خارج می شوند و بعد از آن از درخنان مثمر و غیر مثمر تغذیه می کنند . تمام فعالیت های حیاتی – تغذیه – تخم ریزی و جفت گیری در غروب و اوایل شب انجام می شود که برای مبارزه با آن ها زمان مناسبی می تواند باشد .

تصویر کرم سفید ریشه #1

تصویر کرم سفید ریشه #3

در طول روز حشرات کامل بدون هیچ فعالیتی در لابه لای شاخ و برگ درختان و جاهای امن به سر می برند .جفت گیری در اوایل شب و اغلب روی شاخه های درختان انجام می شود . تخم ریزی معمولا چند روز ( حدود 4 روز ) بعد از جفت گیری انجام می شود . حشره کامل ماده با پاهای جلویی خود زیر خاک رفته و در منطقه ی مناسبی که شرایط غذایی مناسبی برای لارو سن یک باشد تخم ریزی می کند . حشره ماده تخم ها را به صورت انفرادی یا دسته های شش عددی به عمق 0 تا 12 سانتی متری خاک گذاشته می شود. دوره جنینی یا incobateion period در ایران در منطقه کرج 30 تا 35 روز است.کرم سفید ریشه که دارای 3 سن لاروی است , لارور سن یک آن از مواد هوموسی یا ریشه علف هرز و لارو سن دوم و سوم آن از ریشه درختان تغذیه می کند . کرم سفید ریشه رطوبت دوست است که با کنترل رطوبت می توان به کاهش آن کمک کرد . کرمها در سطح باغ به صورت لکه ای حضور دارند .

                     تصویر کرم سفید ریشه #5

کنترل کرم سفید ریشه :

  • شخم زدن و پابیل کردن پای درختان
  • جمع آوری و از بین بردن حشرات کامل و کمک به کاهش جمعیت
  • کنترل رطوبت
  • از بین بردن علف های هرز در سطخ باغ
  • کمک از تله های نوری یا فرمونی
  • استفاده از سموم مناسب مثل دیازینون گرانول
  • کمک از باکتری Bacillus popilliae علیه کرم سفید ریشه که باعث بیماری شیری در لارو ها می شود

برای تهیه سموم مناسباینجا کلیک کنید.

تصویر کرم سفید ریشه #7

شرکت نهاد کشت بهاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *